Kategorie
Części zamienne do
Kontakt

 

 

784 164 164

 

@

 

serwis.texas@gmail.com

Stiga

WSO TEXAS

jest autoryzowanym dealerem marki

Texas Parts autoryzowany dealer Stiga

 

Statystyki
Produktów:
61298
Kategorii:
2654
Nowości:
3

Noże

Noże do kosiarki oryginalne listwy tnące oraz ich zamienniki do kosiarek i traktorków

Wszystkie noże do kosiarek ulegają zużyciu lub uszkodzeniu wskutek bieżącej eksploatacji. Jeżeli nóż w kosiarce jest wadliwy, należy wymienić go na nowy.  W przypadku, gdy nóż jest nawet trochę wygięty lub lekko wyszczerbiony skutkuje to złym wyważeniem noża i wtedy pracując mocno obciąża silnik oraz elementy napędowe, co może prowadzić w rezultacie do ich zniszczenia.

Przy doborze odpowiedniego noża należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

- średnicę otworu wewnętrznego/centralnego - musi ona odpowiadać rozmiarom śruby napędowej w kosiarce, w innym wypadku nóż nie zostanie prawidłowo osadzony. Średnica tego otworu wynosi zazwyczaj 23 mm, jednak istnieją wyjątki. Oprócz średnicy otworu wewnętrznego, ważny jest również jego kształt. Na rynku znaleźć można noże z otworami między innymi o kształcie rombu czy też gwiazdy – należy wybrać taki produkt, którego otwór wewnętrzny jest zgodny z ostrzem oryginalnym,

- średnicę i rozstaw otworów bocznych - w przypadku otworów bocznych, ważny jest ich rozstaw (odległość między środkiem jednego otworu a środkiem drugiego). Rozstaw powinien być taki sam, jak w oryginale. Średnica otworów bocznych może być nieco większa, poza tym ich prostokątna budowa daje sporo możliwości dopasowania noży. Niektóre piasty kosiarek nie posiadają bocznych elementów konstrukcyjnych – w takiej sytuacji należy zakupić nóż bez otworów bocznych,

- długość noża - w celu poprawnego zmierzenia długości noża, należy zmierzyć go po przekątnej od lewej do prawej krawędzi. Należy również pamiętać o tym, iż odstęp między nożem, a krawędzią obudowy kosiarki nie powinien być mniejszy niż 1 cm,

- grubość noża - musi być ona taka sama, jak w oryginalnym ostrzu. W kosiarkach montowane są najczęściej noże o grubości 3 mm,

- szerokość noża - tak samo jak w przypadku grubości, szerokość noża również musi być identyczna. W innym przypadku istnieje prawdopodobieństwo wypadnięcia noża.

Oprócz wymienionych wyżej parametrów technicznych, ważne jest również dobranie odpowiedniego rodzaju noża. Wymienić można 3 rodzaje noży:

- nóż prosty/tnący - jest to najbardziej standardowy nóż. Listwa tnąca o prostym profilu, która zalecana jest w przypadku prostego cięcia trawy, z użyciem kosiarki bez kosza,

- nóż profilowany - nazywany jest również nożem ze skrzydełkami, ponieważ jego łopatki są mocno wygięte w przeciwną stronę. Tego typu konstrukcja zapewnia zdecydowanie większą siłę odśrodkową w porównaniu do produktów prostych, dlatego noże profilowane są zalecane do kosiarek z koszem zbierającym,

- nóż mulczujący (mielący) - specjalny typ noża, który umożliwia mielenie i rozdrabnianie trawy znajdującej się przy ostrzach. Nóż mulczujący może być zakładany zarówno do kosiarek z koszem, jak i bez. Mulczowanie to świetny zabieg, który pełni rolę naturalnego nawozu.

Jak odkręcić nóż do kosiarki?

Przed demontażem noża należy upewnić się, że silnik urządzenia jest wyłączony. Bardzo ważne jest odłączenie kapturka świecy zapłonowej kosiarki. Następnie trzeba odkręcić śrubę noża w stronę odwrotną do strony kręcenia się samego noża. Po zdjęciu śruby, wyciągamy nóż i specjalną nasadkę. W przypadku kosiarki spalinowej, nie powinno się przewracać jej na bok, ponieważ może to doprowadzić do wycieku oleju. Należy ustawić ją na kierownicę.

Jak naostrzyć nóż do kosiarki? Ostrzenie noży do kosiarki

Zaleca się jak najdłuższą eksploatację fabrycznie nowego noża bez jego ostrzenia. W przypadku pierwszego ostrzenia nowej listwy tnącej utwardzona warstwa noża ściera się przez co ulega szybszemu zużyciu.

Jak wyważyć nóż do kosiarki ? Wyważanie noża kosiarki

Prawidłowe wyważenie noża jest niebywale istotne.  Nieodpowiednio wyważony nóż może powodować drgania urządzenia co może wpływać negatywnie na części w kosiarkach i traktorkach ogrodowych.  Przed zamontowaniem naostrzonego noża w kosiarce, należy koniecznie sprawdzić jego wyważenie. Aby skutecznie sprawdzić, czy nóż jest dobrze wyważony, należy zamontować go na wyważarce. Jeżeli nóż przechyla się na jedną ze stron, oznacza to, że jest źle wyważony i należy podszlifować cięższą stronę tak, aby nóż na wyważarce stał równo poziomo.

Jak założyć nóż do kosiarki ? Mocowanie noża kosiarki

Przed założeniem nowego noża w kosiarce należy zdemontować stary nóż. Najbezpieczniejszą pozycją dla kosiarki do wymiany noża i innych czynności konserwacyjnych jest pozycja przechylona do tyłu na tylnych kołach, a przednimi kołami w górze. Następnie trzeba odkręcić śrubę noża w stronę odwrotną do strony kręcenia się samego noża. Po zdjęciu śruby, wyciągamy nóż. Następnie zakładamy nowy nóż na piastę, skręcamy śrubą i stawiamy kosiarkę na koła.

 

W naszej ofercie znajdują się noże do kosiarek i traktorków takich marek jak:

Mtd Husqvarna Stiga John Deere Al-Ko Castel Garden Partner Gutbrod Yard Man Mcculloch Honda Murray Nac Toro Viking Sabo Wolf Garten Bolens Golf Oleo-Mac Dolmar Einhell Iseki Efco Cub Cadet Alpina Castorama Lider Mastercut Brill Snapper Craftsman Fleurelle Simplicity Kubota Dym Poulan Solo Faworyt Ariens Macallister Agroma Flymo Hortmasz Jonsered Columbia Raiffeisen Kynast Sterwins Westwood Fevill Weibang Marina Variolux As-Motor Handy Victus Makita Torq Leroy Merlin Bosch Harry Ayp Daye Etesia Ryobi Agrimotor Mesko Hyundai Sandri Garden Cedrus Ursus Grizzly Yamaha.

Jeżeli mają Państwo kłopot z dobraniem części prosimy o kontakt elektroniczny lub telefoniczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
WSO TEXAS © 2017
Sklep internetowy Shoper Premium