Części zamienne do
Kontakt

 

 

784 164 164

 

@

 

serwis.texas@gmail.com

Stiga

WSO TEXAS

jest autoryzowanym dealerem marki

Texas Parts autoryzowany dealer Stiga

 

Statystyki
Produktów:
61298
Kategorii:
2654
Nowości:
3

Świece zapłonowe do silników spalinowych w kosiarkach, traktorkach, kosach spalinowych, piłach, pilarkach, wykaszarkach i innych urządzeniach ogrodowych.

W naszym asortymencie znajdą Państwo świece zapłonowe do takich marek jak:

Agria, AL-KO, Alpina, Ariens, AS-MOTOR, Briggs & Stratton, Brill, Dolmar, Echo, Efco, Flymo, Gutbrod, Homelite, Honda, Husqvarna, John Deere, Karcher, Kawasaki, Kohler, Loncin, Makita, McCulloch, MTD, Murray, Oleo-Mac, Partner, Poulan, Pubert, Quad, Robin, Ryobi, Shindaiwa, Simplicity, Solo, Stiga, Stihl, Tanaka, Tecumseh, Wacker, Yamah, Yanmar, Zenoah, Zhongnen.

Briggs & Stratton

Briggs & Stratton to największy na świecie producent m.in. silników benzynowych do zewnętrznych urządzeń.  Od 110 lat marka Briggs & Stratton stosuje długofalowe podejście polegające na ciągłym udoskonalaniu jakości obsługi silników. Dąży do uzyskania jak największej mocy i wydajności. Briggs & Stratton produkuje również świece zapłonowe dedykowane do własnych silników w urządzeniach ogrodowych i budowlanych.

Oregon

Oregon należy do Blount International, który jest globalnym producentem części, sprzętu i akcesoriów dla branży ogrodniczej, rolniczej, leśnej oraz budowlanej. Blount sprzedaje swoje produkty w ponad 110 krajach na całym świecie pod markami np. Oregon, Carlton, KOX. Produkty cieszą się wysoką trwałości i niezawodnością. Świece zapłonowe są sprzedawane pod logiem OREGON. Mają zastosowanie między innymi w silnikach urządzeń ogrodowych.

Champion

Champion od ponad 100 lat jest światowym liderem w produkcji świec zapłonowych do każdego typu urządzeń z silnikami spalinowymi. Oprócz świec samochodowych, motocyklowych, do pojazdów terenowych, skuterów śnieżnych, marka wytwarza również świece do zastosowań przemysłowych, lotniczych i morskich a także świece do silników o małej pojemności np. w kosiarkach spalinowych, traktorkach, myjkach ciśnieniowych, dmuchawach do śniegu, pilarkach łańcuchowych i dmuchawach do liści. Produkty marki champion charakteryzują się wysoką jakością, wydajnością i innowacyjnością.

NGK

NGK SPARK PLUG jest japońskim przedsiębiorstwem założonym w 1936 roku, którego siedziba znajduje się w mieście Nagoja. Marka ta jest jednym z wiodących producentów świec zapłonowych na świecie. Specjalizuje się w technologiach zapłonu i czujników. Wytwarza między innymi świece zapłonowe, świece żarowe, cewki i przewody zapłonowe. NGK SPARK PLUG jest doceniana jako producent wyposażenia oryginalnego (OEM).

BOSCH

Marka BOSCH została założona w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha. To niemieckie przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją artykułów w dziale techniki motoryzacyjnej, dziale dóbr użytkowych i technicznych wyposażenia budynków oraz dziale techniki przemysłowej. Największym obszarem działalności tejże marki jest technika motoryzacyjna. Bosch należy do największych na świecie producentów części i akcesoriów samochodowych. Marka wytwarza również między innymi elektronarzędzia, urządzenia dla profesjonalistów, majsterkowiczów, osprzęt a także narzędzia ogrodowe. Oferujemy Państwu doskonałej jakości świece zapłonowe marki BOSH, które są często fabrycznie montowane w urządzeniach ogrodniczych np. w pilarkach i wykaszarkach.

Jakie jest działanie i funkcja świecy zapłonowej?

Świeca zapłonowa jest elementem układu zapłonowego w silnikach spalinowych. Jej zadaniem jest wytworzenie wyładowania elektrycznego (iskry) w komorze spalania, które umożliwia uruchomienie urządzenia.

Z jakich elementów składa się świeca zapłonowa?

Główne elementy świecy zapłonowej:

 • Gwintowana metalowa tuleja czyli korpus – umożliwia montaż i demontaż świecy w urządzeniu.
 • Izolator – przenosi wytworzone ciepło na głowicę silnika i chroni przed wtórnym zapłonem poza szczeliną świecy.
 • Środkowa i boczna elektroda – umieszczają iskrę w komorze spalania. W szczelinie (przerwie) następuje przeskok iskry zapłonowej. Jest to odległość między elektrodą boczną a środkową.
 • Zacisk / złącze / gwint – łączy świecę z układem zapłonowym.

Jakie są najczęstsze objawy zużytej, uszkodzonej świecy zapłonowej?

 • Przerwy zapłonu.
 • Wysokie zużycie paliwa.
 • Nieprawidłowa praca silnika.
 • Jasnobrązowy osad na elektrodzie środkowej i/ lub bocznej – osady popiołowe.
 • Czerwono-brązowe lub purpurowe naloty/przebarwienia  na stożku izolatora – mogą powodować przerwy zapłonu.
 • Zaokrąglona elektroda środkowa i/lub boczna, zbyt duża szczelina.
 • Częściowe lub całkowite stopienie elektrody bocznej i/lub elektrody środkowej.
 • Biały nalot na izolatorze (bez przebarwienia), wyżłobienia, pęcherze na elektrodach, zmiana koloru na szary lub granatowy – oznacza przegrzewanie.
 • Zanieczyszczenie olejem smarnym – może powodować niekontrolowany przeskok iskry.
 • Sadzowe, czarne osady na świecy - zanieczyszczenie nagarem.
 • Zwęglenie, czarne przypalenia na izolatorze świecy zapłonowej – nieprawidłowy przeskok iskry.
 • Czarne lub szare przebarwienia na stożku izolatora lub na elektrodzie bocznej – oznaka słabszej detonacji.
 • Pęknięcie izolatora lub elektrody bocznej – mocniejsza detonacja.
 • Uszkodzenie izolatora i wewnętrznych elementów świecy spowodowane zbyt mocnym dokręceniem świecy.
 • Przegrzewanie świecy, wczesny zapłon i detonacja spowodowane zbyt luźnym dokręceniem świecy.

Jak sprawdzić czy świeca zapłonowa jest zużyta, zabrudzona lub uszkodzona?

1. W tym celu należy odkręcić przewody świecy zapłonowej i wyczyścić obszar wokół, dzięki temu  unikniemy przedostania się zanieczyszczeń do komory spalania.
2. Następnie można przystąpić do odkręcenia świecy przeznaczonym do tego kluczem i oczyszczenia z zabrudzeń za pomocą stalowej szczotki i środka do czyszczenia świec. Nie należy używać materiałów ściernych i maszyny do śrutowania, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię świecy.
3. Teraz można ocenić stan świecy. O uszkodzeniu mogą świadczyć przepalone elektrody (sprawne są ostre i czyste), zabrudzenia i osady lub popękana powierzchnia. Jeśli zauważymy któryś z wymienionych objawów, konieczna będzie wymiana świecy na nową.
4. W kolejnym kroku należy sprawdzić przerwę iskrową i w razie potrzeby wyregulować.
5. Jeśli nic nas nie zaniepokoi, można zamontować świecę na nowo (dokręcić ją ale nie zbyt mocno) i założyć przewód na główkę.
6. W kolejnym kroku warto sprawdzić czy urządzenie działa poprawnie. Należy je uruchomić i obserwować pracę silnika. Jeśli silnik się nie przekręci konieczna będzie wymiana świecy. Jeśli się przekręci ale urządzenie nie odpali, należy szukać innej przyczyny usterki.

Co jaki czas należy wymieniać świece zapłonowe? Kiedy należy sprawdzić stan świecy zapłonowej?

Konserwację urządzenia, sprawdzenie stanu świecy lub jej wymianę należy przeprowadzać w kilku przypadkach:

 • raz w sezonie,
 • co około 25 godzin pracy urządzenia,
 • jeśli urządzenie nie chce się uruchomić.

Wymiana świecy zapłonowej w kosiarce, traktorku, kosie spalinowej, pile, wykaszarce lub innym małym silniku.

Przed wymianą świecy należy upewnić się, że silnik urządzenia jest zimny. To bardzo ważne, ponieważ jeśli silnik będzie ciepły może dojść do poparzenia. Oprócz tego ciepłą świecę jest trudniej odkręcić.
Pamiętaj, że jeśli świeca po wyjęciu z opakowania upadnie na ziemię, nie będzie już można zamontować jej w silniku.

1.
W pierwszym kroku należy odkręcić przewód świecy zapłonowej.
2. Następnie należy usunąć zanieczyszczenia ze starej świecy, dzięki temu unikniemy przedostania się zanieczyszczeń do komory spalania w momencie wyjmowania świecy.
3. Teraz za pomocą klucza do świec należy odkręcić świecę zapłonową od urządzenia i znów wyczyścić miejsce, w którym się znajdowała.
4. Gdy już obszar jest oczyszczony można palcami wkręcić nową świecę. Gdy poczujemy, że osiadła stabilnie w gwincie, dokręcamy ją delikatnie kluczem w taki sposób by nie dopuścić do „przekręcenia”. Jeśli dokręcimy zbyt mocno, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika lub ulec zerwaniu.
5. Teraz należy założyć przewód na główkę.
6. Standardowo sprawdzamy czy urządzenie działa poprawnie. Należy je uruchomić i obserwować pracę silnika.

Jak dobrać świece do silnika w swoim urządzeniu?

Najlepszym sposobem jest odkręcenie świecy i odczytanie z niej oznaczenia. Najczęściej oznaczenie znajduje się na ceramicznej części świecy. Nie ma obowiązku montowania świecy tego samego producenta. W tabeli poniżej prezentujemy schematy oznaczeń tej samej świecy od różnych producentów. Wybór marki pozostawiamy Państwu.

 

OREGON CHAMPION BOSCH NGK
77-300-1 CJ7Y WS8F BPM7A
77-301-1 J19LM W9E0 B2LM
77-302-1 CJ8 WS8E BM6/7A
77-303-1 RC12YC FR8DC BCPR5ES
77-304-1 DJ8J HS8E BM6F
77-305-1 RJ19LM WR11E0 BR2LM
77-306-1 RCJ8 WSR8E BMR4A
77-307-1 RCJ6Y WSR5F BPMR8A
77-308-1 CJ6 WS7/8E BM7/8A
77-309-1 CJ8Y WS7F BPM7A
77-310-1 N11YC W8DC BP5ES
77-311-1 CJ6Y WS5F BPM7A
77-312-1 RN9YC WR7DC BPR6ES
77-313-1 J17LM W9EC0 B4LM
77-314-1 RN11YC4 WR8DCX BP5ES-11
77-315-1 N9YC W6/7/D/C BP6ES
77-317-1 J8C W8/9E/C B6S
77-319-1 RCJ8Y WSR8F BPMR4A
77-321-1 L86C W8AC B5HS
77-324-1 RCJ7Y WSR7F BPMR7A
77-350-1 RJ17LM WR9EO BR4-LM
77-351-1 J6J W7EC B6S
77-352-1 L92YC W8BC BP5HS
77-325-1 RL87YC WR7BC BPR6HS
77-354-1 RCJ4 - BMR7A

 

Świece zapłonowe

Jeżeli mają Państwo kłopot z dobraniem części prosimy o kontakt elektroniczny lub telefoniczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
WSO TEXAS © 2017
Sklep internetowy Shoper Premium